… Salad Mix. We got it eight times this spring. Followed by spinach and grapefruit. All three big ticket items if you bought them in a store or market and were looking for untreated or organic foods.
I always do a value added post. What I paid versus what I got. We paid $462 for twelve weeks of Breezy Willow early bird CSA. By a rough calculation we got over $500 worth of veggies, fruit, eggs and bread, if you use organic sources for veggies, and farmer’s market prices for bread and eggs. Citrus a little harder but this was prime Florida citrus, not inexpensive by any standard.
I used Wegmans online for most of the veggies. David’s, Roots, MOM’s and farmers markets could even be higher.
I have always maintained that if you want to eat fresh untreated healthy food, a CSA is the way to do it.
We got salad mix eight out of twelve weeks. Something everyone can relate to, and will probably eat. We got spinach seven weeks. These two simple yet yummy veggies were a mainstay in our house. Lunches and dinners. Stir fries and salad plates. It is easy to use these up.
What tastes better than fresh greens, eggs, mushrooms? So many days we indulged in lunches that we would have paid big bucks to enjoy in a restaurant.
If you ever considered a CSA, you should really do a little research and try one. We move around a lot and try many of them. Breezy Willow is definitely a winner. Check them out.
hocofood@@@
I checked out many CSA’s in the area and I really like Breezy Willow. I signed up for their mailings but in the end, since I am pretty much a single cook, did not feel I would get a good value out of their outstanding offerings. Love hearing you did though!
If you find someone, you can share. Some people pick up every other week.
Yes, whenever I was picking up my items there were people at Breezy Willow who were splitting their share with someone else.
Breezy Willow has been my favorite, too. Down the road I think I am going to stick exclusively with them if I can.
Hi Dianne
,
I have someone who is looking for a partner to share with and you would each pick up every other week. Please email me, rjcaulder@aol.com and we can work out the details.
Thanks,
RJ
I always love your value comparisons. I was willing to pay a little extra to support the local producers, but to know that I’m actually saving money is icing on the cake.
Another way to split the share is to pick up every week and divide things at home (works better if you live near each other). My family of 2.5 still has trouble getting through half a share sometimes.
It isn’t easy to do the value comparison. Hard to find some of these veggies. Still, I know when I choose the only option, non-organic, it is cheaper than what I would pay if I could find organic.